Skip to content Skip to footer

Premier Morawiecki mocno uderza w Chiny i Huawei. “Musimy kontynuować sojusz z USA w wymiarze technologicznym. W tym w ramach budowy sieci 5G”

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym Daily Telegraph podkreśla, że budowa sieci 5G jest strategiczna dla polskiej gospodarki i będzie odbywać się w ramach technologicznego sojuszu z USA. Jednocześnie podkreślił, że źródłem tej technologii nie powinny być państwa autorytarne.

“Podobnie jak silnik samochodowy zmienił sposób poruszania się ludzi w XX wieku, sieć 5G zmieni przepływ informacji o kluczowym znaczeniu w naszym społeczeństwie. Jest to jeden z najważniejszych impulsów ekonomicznych, który pomoże naszej gospodarce w wyjściu z kryzysu wywołanego koronawirusem” – stwierdza premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także:

Nowa Zimna Wojna – Boris Johnson pozbywa się Huawei z brytyjskiej sieci 5G

Brytyjczycy idą na wojnę z chińskim gigantem ws. sieci 5G

“Aby ta technologia służyła dobrym celom, jej wdrażanie musi opierać się na zaufaniu i demokratycznej kontroli. Doskonale rozumiem obawy, jakie budzi wdrażanie tego systemu. Bezpieczeństwo narodowe musi być integralną częścią naszego myślenia o globalizacji. Obowiązkiem polskiego rządu jest chronienie obywateli przed zagrożeniami i słabościami wynikającymi z postępów w 5G. Budując ten ekosystem, stajemy przed pytaniem: komu ufamy? ” – pyta szef Rady Ministrów.

“Wybory są oczywiste: w Europie mamy dwóch zaufanych europejskich dostawców, obie światowej klasy firmy z przejrzystymi praktykami biznesowymi opartymi na rządach prawa. Z drugiej strony natomiast są dwie firmy kontrolowane przez autorytarny reżim.Nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi zapewnił dobrobyt i pokój powojennej Europie Zachodniej i do dziś zapewnia bezpieczeństwo niemal na całym naszym kontynencie. Mój rząd uważa, że Europa musi kontynuować ten sojusz w wymiarze technologicznym, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę naszej sieci 5G” – konkluduje premier.

Źródło: Oficjalne konto Mateusza Morawieckiego w serwisie Facebook

Fot. Kancelaria Premiera/Flickr

Show CommentsClose Comments

Leave a comment