Skip to content Skip to footer

Rodzima Spółka PIAP Space podpisała z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt o wartości 2,5 mln euro. W ramach umowy firma stworzy koncept ramienia robotycznego do obsługi satelitów poruszających się po orbitach wokół Ziemi. Wynalazek może przyczynić się do oczyszczenia naszego kosmicznego otoczenie z chociażby części niebezpiecznych odpadów – tzw. kosmicznych śmieci.

Prototyp wspomnianego ramienia robotycznego do zadań kosmicznych powstanie w ramach projektu TITAN. Gotowy mechanizm będzie mógł być wykorzystywany na rzecz wsparcia misji satelitarnych ESA, Unii Europejskiej, ale także prywatnych firm. Ramię znajdzie dwa podstawowe zastosowania.

Zobacz także:

Polacy też potrafią w innowacje! Technologia kosmiczna rodem z Gdańska zwiększy bezpieczeństwo naszych miast

Polska firma z branży kosmicznej gotowa do produkcji respiratorów

Po pierwsze mechanizm będzie można wykorzystywać do tzw. serwisowania satelitów na orbicie. Należy przez to rozumieć takie czynności jak naprawę uszkodzonego satelity, wymianę podzespołu czy uzupełnienie paliwa celem przedłużenia misji krążącego wokół Ziemi urządzenia. Istnieje też możliwość, że pojazd serwisowy, schwyciwszy serwisowanego satelitę właśnie za pomocą owego robotycznego ramienia, może skorygować orbitę tego satelity, by na przykład nieco lepiej odpowiadała realizowanym przez niego zadaniom.

Po drugie, ramię robotyczne może też posłużyć do sprzątania przestrzeni kosmicznej wokół naszej planety. Jak? Usuwając nieczynne i zbędne już satelity z orbity. W przypadku urządzeń krążących po tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej (ang. Low Earth Orbit – LEO), najczęściej na wysokości kilkuset kilometrów, osiąga się to przez celowe doprowadzenie do przyspieszonej deorbitacji nieużytkowanego już satelity. Chodzi jego sprowadzenie w niższe, gęstsze warstwy ziemskiej atmosfery, gdzie ów śmieć kosmiczny spłonie.

Serwisowanie satelitów na orbicie jest jednym z nowych trendów w przemyśle kosmicznym i wykorzystaniu satelitów. Wśród nich można wskazać także budowanie satelitów o napędzie wyłącznie elektrycznym (zamiast tradycyjnego, chemicznego) czy tworzenie satelitów rekonfigurowalnych. Oprogramowanie zainstalowane na pokładzie tych ostatnich można w dużym stopniu zdalnie modyfikować – nawet na długo po wysłaniu satelity w kosmos – dostosowując je do bieżących potrzeb dynamicznie zmieniającej się misji realizowanej przez dane urządzenie.

Jak informuje na swoje stronie Polska Agencja Kosmiczna: „PIAP Space jest spółką typu spin-off założoną w 2016 roku przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. W 2019 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. objęła ok. 44% udziałów w spółce PIAP Space.”

Fot. NASA

Show CommentsClose Comments

Leave a comment