Skip to content Skip to footer

„Nature”: Przez zmiany klimatu niedźwiedzie polarne zginą z głodu. Do końca stulecia gatunek może nawet wyginąć

Najnowsze badania naukowców opublikowane w czasopiśmie „Nature” sugerują, że niemal wszystkie niedźwiedzie polarne mogą wyginąć do końca stulecia z powodu zmian klimatycznych.

Według badań prawie wszystkie z 19 subpopulacji niedźwiedzi polarnych zamieszkujących Arktykę mogą zostać zniszczone do 2100 roku, ponieważ ocieplający się klimat powoduje szybką erozję lodu morskiego. Z tego powodu te wspaniałe zwierzęta przemierzające setki kilometrów w poszukiwaniu pożywienia (głównie fok) będą natrafiać na coraz większe trudności i zostaną zmuszone do ograniczania ilości przyjmowanego pokarmu.

Zobacz także:

Klimat: 60 proc. gatunków ryb wyginie do 2100 r.

Arktyczne pożary uwolniły rekordową ilość CO2 do atmosfery, a materia organiczna z roztapiającej się wiecznej zmarzliny wydziela coraz więcej metanu

Chociaż niedźwiedzie polarne mogą pościć miesiącami, pożytkując na wydatki energetyczne swojego organizmu nagromadzony tłuszcz, to jednak badania opublikowane w „Nature” pokazują, że ta umiejętność może nie wystarczyć by przetrwać w zmieniającym się środowisku. Do końca stulecia topnienie lodu w Arktyce może spowodować, że okres, w którym można przemierzać lód i polować skróci się do minimum. W efekcie większość niedźwiedzi polarnych może umrzeć z głodu.

Nawet jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną utrzymane na bardziej umiarkowanym poziomie to autorzy badania twierdzą, że niektóre populacje niedźwiedzi polarnych prawdopodobnie wyginą jeśli zamieszkują bardziej wysuniętych na południe części Arktyki. 

Źródło: Nature

Fot. Pixabay

Show CommentsClose Comments

Leave a comment