Skip to content Skip to footer

Co państwowe PGNiG zrobi z 1,5 mld $ od Gazpromu? Na miejscu rządu kazałbym spółce przejąć upadające górnictwo i miałbym na to argumenty

1,5 mld USD, które pojawiło się kilka dni temu na koncie PGNiG będzie kusić polityków zmagających się z groźbą upadłości sektora górniczego zatrudniającego kilkadziesiąt tysięcy Polaków.

PGNiG otrzymało 1,5 mld USD od rosyjskiego Gazpromu

Państwowy gigant, spółka PGNiG, wygrał arbitraż z rosyjskim Gazpromem i otrzymał z tego tytułu 1,5 mld USD odszkodowania. Prezes Jerzy Kwieciński potwierdził odbiór przelewów na wspomnianą kwotę za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter.

To olbrzymi sukces kolejnych zarządów spółki: zainicjowany jeszcze w 2014 r. (prezesura Mariusza Zawiszy), prowadzony głównie przez prezesa Piotra Woźniaka i w końcu ogłoszony przez jego następcę. Doprawdy szkoda, że podobnie jak w przypadku działań związanych z budową i kontraktacją “gazoportu” nie pokazano tej ponadpartyjnej ciągłości budując w Polakach przekonanie o tym, że państwo ma swoje cele niezależnie od toczonych sporów wewnętrznych.

Zobacz także:

Duńczycy ułatwiają Rosjanom dokończenie Nord Stream 2. Dwulicowy sojusznik Polski

POPiS zbudował i zakontraktował gazoport. Dzięki temu odebraliśmy setną dostawę gazu skroplonego

Co zrobić z tak dużymi pieniędzmi?

W polskich warunkach kwota 1,5 mld USD ma duży ciężar gatunkowy. Od razu pojawiły się zatem pytania -skądinąd słuszne- na co zostanie spożytkowana. Prezes Kwieciński twierdzi, że na zieloną transformację spółki. Byłoby to zgodne z jej strategią. Gigant chce mocno inwestować w wodór, przymierza się także do konsolidowania krajowych aktywów ciepłowniczych. Dziś są one głównie węglowe, ale naturalnym kierunkiem ich modernizacji byłby gaz ziemny.

W normalnych warunkach rynkowych, gdzieś w Europie Zachodniej lub Stanach Zjednoczonych, można byłoby zapowiedzi prezesa Kwiecińskiego traktować serio. Tym bardziej, że PGNiG to przecież spółka giełdowa, a takie deklaracje wpływają na warunki gry rynkowej. Jednak polska rzeczywistość ma swoją specyfikę. Gospodarka polonizuje się (nacjonalizuje), notowane spółki ignorują akcjonariuszy mniejszościowych i realizują wytyczne polityczne. Czasem działają nawet na własną szkodę realizując inwestycje nierentowne- stąd statutowe zapisy o bezpieczeństwie energetycznym, których nie brak i w PGNiG-u.

1,5 mld USD będzie kusić polityków

Przynajmniej część kwoty pozyskanej przez PGNiG już dziś bardzo mocno działa na wyobraźnię rządu, który zmaga się z ryzykiem upadłości górnictwa i kombinuje jak temu przeciwdziałać. Ze względu na klarowne zasady antykonkurencyjne obowiązujące w Unii Europejskiej nie można tak po prostu takich podmiotów “dopompować kasą”. Stąd jak rozumiem pomysł na szeroką koncepcję fuzji i budowania gospodarczych czempionów. Przepis na łączenie spółek jest tu bardzo prosty: “zdrowe” aktywa mają kupować “chore” aktywa, a dzięki temu łączny bilans finansowy nowo powstałego tworu powinien być dodatni. No, przynajmniej krótkoterminowo, bo zamiecione pod dywan problemy kiedyś dadzą o sobie znać.

Dlatego nie wykluczałbym, że już niebawem PGNiG ogłosi przejęcie przynajmniej części majątku funkcjonującego dziś pod szyldem kilku państwowych spółek górniczych.

“Geometan” – pozorna synergia PGNiG i górnictwa

Ponieważ kreatywność polityczna nie zna granic będzie można dość zgrabnie opinii publicznej wytłumaczyć taki ruch. Pamiętacie może słynny program PGNiG-u funkcjonujący pod nazwą “Geometan”? Ma on wykorzystywać gaz kopalniany na potrzeby komercyjne. Swego czasu były już wiceprezes gazowego potentata, Łukasz Kroplewski, sugerował, że dzięki temu projektowi Polska pozyska 5 mld m3 gazu ziemnego na swoje potrzeby gospodarcze. To prawie 1/3 obecnych potrzeb rocznych.

Politycy z pewnością przypomną sobie o “Geometanie”, ogłoszą synergię biznesową niektórych aktywów górniczych i spółki PGNiG, a następnie pod osłoną nocy zasypią pieniędzmi uzyskanymi z arbitrażu z Gazpromem problemy toczące polski węgiel.

Tak będzie, zobaczycie…

Fot. PGNiG

Show CommentsClose Comments

Leave a comment